programy

HONORATA FIJAŁKA

International Finance Corporation

Dr Honorata Fijalka jest liderką zrownoważonego finansowania i inwestycji. Od 2008 jest związana z Bankiem Światowym jako senior advisor, doradzajacy funduszom imwestycyjnym HSBC i IFC finansujacym zieloną transformację przedsiebiorsw. Jako zalożyciel i prezes firmy Concordiste odpowiada aktualnie za zespół ekspertów, którzy z ramienia Climate Bonds Initiative (CBI) w Londynie weryfikują prawidlowość zielonych obligacji. Świadczy usługi doradcze i mobilizuje miedzynarodowe syndykaty inwestycyjne do emisji zielonych obligacji i sustainability-linked bonds w sektorach: bankowym, energetycznym, transportowym, usług komunalnych i w nieruchomościach.

We współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. opracowała pionierski program „Green Bond Framework”, który wspiera spółki giełdowe przy pierwszej emisji zielonych obligacji. Program ten doczekał się swoich edycji w innych krajach, w tym w Kazachstanie, Egipcie i Chile. W 2024 r. program zostanie poszerzony o Sustainability Linked Bonds.
Doradzała agencjom ds. rozwoju rządów Niemiec i Francji w usprawnianiu działań funduszy efektywności energetycznej na rynkach wschodzących o łącznej wartości ponad 600 mln EUR. Dla Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) pełniła funkcje lidera marketingu dwóch głównych linii kredytowych w celu uruchomienia zielonego finansowania z bankami w Europie Środkowej i Wschodniej o łącznej wartości 250 mln EUR .

Uzyskała tytuł magistra finansów na Uniwersytecie Ekonomii i Biznesu we Wiedniu i Hautes Etudes Commericales (HEC) Paris. Jest doktorem nauk politycznych oraz absolwentką renomowanej Akademii Dyplomatycznej w Wiedniu.